Trestné útoky nejsou v severoirském životě novým pojmem. Od začátku konfliktu v 70. letech trestali členové Irské republikánské armády (IRA) střelbou do kolen údajné nepřátele společenského pořádku. Později si tyto nové metody osvojili i probritští extremisté. V Severním Irsku dnes platí příměří hlavních polovojenských organizací. Na lokální úrovni však násilnosti v katolických i protestantských oblastech pokračují v nezmenšené míře.

Komunita žádá zásah

Cílem trestných útoků je způsobit oběti co nejbolestivější zranění, jejichž následkem jsou zlomeniny, případně zmrzačení. K nejčastějším terčům patří drogoví dealeři, kriminálníci, ale i odpadlíci z vlastních řad. Je paradoxní, že i když většina veřejných činitelů útoky odsoudila, v oblastech, kde se odehrály, je obyvatelstvo přivítalo. Podle mnohých katolíků i protestantů policie již dávno ztratila autoritu ve společnosti a navíc je zkorumpovaná. Často se stává, že obyvatelé se obracejí o pomoc přímo na teroristy, kteří u nich mají kredit. Ti potom berou spravedlnost do svých rukou. IRA svoji zodpovědnost za pokračující trestné výpravy popírá, i když nesou jasné znaky jejího autorství. Postoj organizace k útokům vyjádřil v jednom rozhovoru zástupce IRA následovně: "Naši dobrovolníci jsou součástí společenstva, které je vystaveno útokům asociálních živlů. Víme, s kým máme co do činění. Ve většině případů to skončí napomenutím. Ve vážnějších případech však společenství žádá zásah. Jsou-li naše…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte