„Rodina je táta, máma, dítě a internet“ - tak znělo motto konference Juniorinternet, kterou před měsícem uspořádaly děti z internetového časopisu Zavináč (zavinac.peterka.cz). Osmdesát tři dětí, které se zúčastnily soutěží spojených s konferencí, ukázalo, že s počítačem a internetem umí pracovat a že mají snahu ho užívat nejen jako hračku, ale i jako prostředek k vědění a poznávání. Vítězové v kategorii nejlepší webstránky, Martin a Tereza Deutschovi (9 a 10 let), třeba vytvořili pro své kamarády test o savcích. Přitom chápou i rizika. „Internet je sice výborná věc, ale také příšerný žrout času. Člověk si sedne k počítači, aby našel něco důležitého, potom ho zaujmou nějaké stránky a už to je. Nezvedne se od něj dalších pět hodin,“ napsala Zuzana Zbožínková (14) z Uherského Brodu. Co z toho vyplývá pro odpovědné „dospěláky“? Nic menšího než to, že nejméně 83 českých školáků už skutečně žije v informační společnosti - a zbylých zhruba jeden milion sto třicet tisíc žáků základních škol a další statisíce na středních školách mají zatím většinou smůlu. Snad se ale blýská na lepší časy.

Vybavit, připojit, přesvědčit

Nejen český premiér, ale ani mnoho dalších dospělých v Česku si neuvědomuje, jaký důsledek může mít pro jejich děti informační negramotnost. Pokud sami nepracují s počítačem, nedovedou si představit, jak dovede usnadnit práci. Po připojení k internetu se navíc z počítače stává obrovská studnice informací. Odtrhávat děti od této…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte