Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Bez Soudka

Minulý měsíc se na stole objevil první velký záchranný plán, který vypracovala vládní Revitalizační agentura v rámci programu na oživení průmyslových podniků. Jde v něm o plzeňský strojírenský holding Škoda, jehož se loni ujal krizový management v čele s generálním ředitelem Martinem Romanem (30). S jakými problémy se plán potýká a jaké jsou jeho naděje na úspěch?

Hladký rozjezd

Situace ve Škodě je složitější než v jiných zachraňovaných podnicích - na rozdíl od Zetoru či Vítkovic tady stát nebyl hlavním, ba ani významným akcionářem. Podmínkou vstupu do revitalizace je ovšem souhlas akcionářů a v případě Škodovky bylo otázkou, jak se zachovají zejména dva z nich. Prvním byl tajemný majitel čtvrtinového podílu, který je na výpisu ze Střediska cenných papírů skryt za dceřinou společností německé burzy pro vypořádání obchodů. Zprvu se mělo za to, že jde o Siemens, s největší pravděpodobností se ale jedná o skupinu zahraničních investorů, kteří při koupi akcií Škody spekulovali, že ji stát oddluží. Dosud se chovali zcela pasivně a tuto taktiku nezměnili ani při schvalování revitalizačního projektu. Druhým akcionářem s téměř stejně velkým podílem je firma bývalého generálního ředitele Lubomíra Soudka Nero, která je ovšem v současné době v konkurzu. Její správce vyhlásil aukci na prodej balíku akcií Škody, která se konala 24. března, tedy přesně ve stejný den jako rozhodující valná hromada společnosti. O nabízený podíl, který by mohl zásadně ovlivnit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.