Rámeček

BOHUMIL FIŠER
(1943) se narodil v Brně, kde absolvoval studia všeobecného lékařství. Po roce 1966 krátce pracoval jako chirurg, pak přešel na Fyziologický ústav Masarykovy univerzity. Od roku 1988 je docentem, o sedm let později byl jmenován profesorem. Publikoval na 300 článků v mezinárodních časopisech. V letech 1966–71 byl členem KSČ, v roce 1993 vstoupil do sociální demokracie. Před dvěma měsíci nahradil neúspěšného ministra zdravotnictví v Zemanově vládě Ivana Davida. Je ženatý, má dceru.

Proč jste vlastně šel dělat ministra? Neměl jste to jako lékař lepší?

Lidé si většinou mylně myslí, že práce vedoucího vědeckého ústavu není stresová, že někde klidně sedí a bádá. To bývalo. Dnes je to neustálé získávání grantů, neustálé sledování výkonu spolupracovníků a jejich stimulace. Takže z pohledu psychického stresu jsem neudělal obrovský skok někam jinam. Jako lékař jsem chodil do práce v sedm ráno a končil v sedm večer. V podstatě to dodržuji i na ministerstvu.

Co se vám na té práci nejvíc líbí?

Je to trošičku výzva. Když nastanou největší problémy, člověk se dokáže přepnout do nějaké vyšší aktivity. A to já asi potřebuju ke své povaze. Každý, kdo jde dělat ministra, má dobrodružnou povahu. Jinak bych si řekl: zůstanu doma v klidu a budu se dívat, jaké je počasí.

Jeden německý ministr zdravotnictví říkal, že se práce na jeho úřadě podobá plavání v bazénu se žraloky. Souhlasíte s ním?

Možná má…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte