Televizní a rozhlasové stanice České republiky obchází strašidlo - nový návrh zákona o vysílání. Vládní předlohu v prvním čtení schválil, ale pro další jednání se už připravují stovky připomínek. Úprava má zabránit nežádoucímu křížení vlastnictví v médiích, ukládá vysílat určitý podíl evropské tvorby a zabraňuje převodu licencí. Kritici návrhu mluví o „mediální policii“ a „cestě do pekel“.

Kapsy plné cédéček

Jisté je, že předkládaný zákon posiluje výrazně pravomoci Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Tento orgán, složený ze 13 členů dosud volených Poslaneckou sněmovnou na šest let, dohlíží na to, zda veřejnoprávní a soukromé televizní a rozhlasové stanice dodržují zákony, dbá na rozvoj plurality vysílání a tvoří zásady politiky pro televizní a rozhlasovou činnost. Uděluje a popřípadě odebírá televizní licence a rozhlasové frekvence, čímž rozhoduje o bytí a nebytí stanic. Podle návrhu má pět členů RRTV nyní volit sněmovna, pět Senát a tři bude jmenovat prezident republiky. To znamená, že jako celek bude teď rada prakticky neodvolatelná. Pokud jde o licence, měla by obdržet nástroje, které by zabránily jejich převodu a změnám vysílacích formátů. Snaha zabránit novým propletencům typu současného sporu mezi Novou a ČNTS je evidentní. Rada získá i právo přijímat sankce proti provozovatelům vysílání. Dá se samozřejmě předpokládat, že se díky silné pravomoci Rady kolem jejích členů roztočí hotový kolotoč lobbistických tlaků…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte