Ve velkých západoevropských městech je lze už léta běžně vidět: od rána do večera postávají na rušných místech, na stanicích podzemní dráhy a obchodních třídách, přiměřeně národnímu temperamentu halekají a přes paži mají štos časopisů. Nejsou to ale běžní kameloti. Od těch se liší obvykle divočejší vizáží, ale i jistou stavovskou hrdostí, se kterou své zboží prodávají a doporučují. Jde o prodavače „pouličních novin“, streetpapers, periodik, které koupíte jenom „na ulici“, a to výhradně od lidí, kteří na ní také žijí.

Představujeme vám

Na Západě jde o jeden z nejvypracovanějších a také nejprostších způsobů, jak dát jednoduše a pravidelně vydělat nějaké peníze lidem bez střechy nad hlavou a i zároveň jak problém „homeless“ zprostředkovat těm bydlícím. V novinách, které ti lidé kolportují, se píše sice o všeličem, ale pravidelně také o fenoménu bezdomovectví a o věcech, jež jsou obyčejně drženy ve stínu prosperující společnosti. Takové bezdomovecké noviny nabízejí pohled zdola a bez mentorství a demagogie dělají nenásilnou sociální práci. Pro bezdomovce zároveň slouží jako informační servis a burza, někteří do nich svými texty pravidelně přispívají. Od začátku roku se s prodavači-bezdomovci lze setkat i v Praze, Plzni, Ostravě a Brně. Česká podoba pouličních novin se jmenuje Patron, je to čtrnáctideník a s minimální redakcí (šéfredaktorka plus externisté) ho vydává neziskové Občanské sdružení Nový prostor ve spolupráci s mezinárodním projektem Bez…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte