Před několika měsíci se na knižním trhu objevilo dílo profesora Sorbonny Raymonda Arona (1905–1983) Historie XX. století, a ačkoli se jedná o publikaci zcela mimořádnou, prozatím ji obestírá mlčení. Máme ho snad připsat faktu, že kniha odrazuje svou mohutností (více než 850 stran textu a poznámek), nebo skutečnosti, že Aron vlastně nikdy Historii XX. století nenapsal a dokonce se nepovažoval ani za historika? (Kniha totiž vznikla jako soubor chronologicky a tematicky uspořádaných Aronových přednášek, článků, úvah a zamyšlení nad problematikou století, které do konečné podoby sestavili jeho žáci a obdivovatelé.)

Filozofie mas a primitivů

Čím tedy vlastně Raymond Aron byl - filozofem, sociologem, historikem? Známý francouzský historik Francois Furet kdysi Arona právem označil za politického spisovatele, který disponoval nejrozsáhlejším analytickým potenciálem mezi inteligencí své doby. Pro Arona je typické, jak jsme se mohli přesvědčit i ve dvou jeho u nás dříve vydaných dílech (Demokracie a totalitarismus a Esej o svobodách), přistupovat ke všem nahlíženým problémům z pozic liberála a přesvědčeného demokrata. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že na rozdíl od mnoha francouzských (a západních) intelektuálů nikdy nepodlehl svodům komunistické ideologie, ale naopak vždy patřil k jejím nejfundovanějším kritikům. Aron se řadí vedle Hannah Arendtové a C. J. Friedricha k průkopníkům teorie totalitarismu, jehož podstatu přisuzoval jak režimům fašistickým,…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte