Hodiny před hotelem Morava ukazují půl čtvrtou, z velké vyasfaltované plochy v horní části náměstí odjíždí jeden odpolední autobus za druhým. Trhovci rozložili své stánky kolem sochy T. G. Masaryka a čekající lidé se vyhřívají v jarním slunci. Dvě studentky místního gymnázia se usadily na kraji kašny s moravskou orlicí na sloupu uprostřed a domlouvají se, v kolik hodin se sejdou před místním kinem Astra. Jsme v Jevíčku, které se má po reformě odhlasované pražským parlamentem stát součástí „českého“ pardubického kraje. Proto se dnes právě Jevíčko stalo střediskem boje za záchranu tradice moravské země.

Vzestup a pád Bártovy společnosti

Moravští patrioti se pokusili prosadit své zájmy po pádu komunistického režimu již jednou. Po prvních svobodných volbách v roce 1990 nešlo jejich politické aktivity skutečně přehlédnout. Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS) v čele s odpadlíkem od Občanského fóra, charizmatickým řečníkem Boleslavem Bártou, přitáhlo v roce 1990 na Moravě čtvrtinu všech voličů a stalo se tak třetí nejsilnější stranou České národní rady. Překvapení Čechů však nebylo namístě - zemským zřízením se Morava mohla pyšnit od roku 1187 a zrušeno bylo až komunisty v roce 1949. Bártou vedená Společnost pro Moravu a Slezsko také už během Pražského jara vystoupila s požadavkem trojfederace. Na brněnské radnici se počátkem roku 1991 sešlo na padesát poslanců ČNR, kteří kandidovali v moravských krajích, aby se…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte