Leccos nasvědčovalo tomu, že Jean-Paul Sartre, svého času snad nejznámější spisovatelská a filozofická osobnost vůbec, skončí jako neživá figura v učebnicích a zaprášených lexikonech. U nás se ho úspěšně pokusila vymazat z obecného povědomí komunistická normalizace. Ale ani jinde, včetně Francie, nebyla po autorově smrti 15. dubna 1980 pro Sartrův odkaz situace růžová.

Návrat z očistce

Letošní dvacáté výročí jeho úmrtí však už počátkem roku dalo ve Francii do pohybu nebývalou vlnu publicistických aktivit. Asi nejpozoruhodnějším počinem je kniha Sartrovo století, jejímž autorem je filozof a spisovatel Bernard Henri-Lévy. Ukazuje se tedy, že Jean-Paul Sartre není odepsanou figurou. Naopak, podle informací deníku Le Monde má ve Francii stále dostatek čtenářů, kteří ho obdivují a angažují se v debatě, v níž se ukazuje rozporuplnost jeho osobnosti. Právě ta umožnila vznik palety nejrůznějších názorů na Sartra: jedni ho považují za typického intelektuálního teroristu, který okamžitě exkomunikoval všechny, kdo s ním nebyli zajedno. Jiní oceňují, že byl archetypem angažovaného spisovatele a prvním filozofem, který pronikl do masových médií. Samozřejmě, že Sartrovi těžko někdo odpáře jeho politické úlety. Ostatně - týdeník Le Nouvel Observateur zveřejnil i jakousi malou antologii Sartrových omylů, ze které vybíráme:

Jean-Paul Sartre o Sovětském svazu - deník Libération, červenec 1954: Obyvatelé Sovětského svazu mají v zemi naprostou svobodu…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte