Správní reforma jde v Poslanecké sněmovně do finiše. Dosavadní návrhy zákonů ale příznivce občanské samosprávy potěšit nemohly: občané sice budou od podzimu volit své zástupce do krajských sněmů, přesto své mocenské pozice posílí především politické strany, úředníci a radní velkých měst. V tomto týdnu se poslanci chystají přijmout zákon, který má omezit příjmy obcí a jejich peníze předat státním úřadům.Skutečnost, že reforma posílila byrokracii, rozzlobila známého spisovatele Ludvíka Vaculíka natolik, že v Lidových novinách vyzval k občanské neposlušnosti - neupřesnil ovšem, o jaké akce by mělo jít. Postup sněmovny probudil i další kritiky „pražského centralismu“. Vedle moravských přívrženců zemského zřízení patří k nejdůležitějším místní politici ze severočeské Demokratické regionální strany.

Bude z toho guláš

Demokratická regionální strana (DRS) vznikla před komunálními volbami v roce 1998. Založili ji bývalí členové ODA, kteří se nepohodli s pražským vedením své strany. V místních volbách získali čtyřicet zastupitelů v různých obcích Liberecka, sedm z nich se nakonec stalo i starosty.Předsedou DRS je obchodní zástupce belgické firmy Jaroslav Pavlas, čtyři okresní organizace (Liberec, Jablonec, Česká Lípa, Semily) ale o svých záležitostech rozhodují zcela nezávisle. „Budou vznikat další odnože po celé republice,“ plánuje Pavlasův zástupce Josef Nadrchal, který je už sedmým rokem v zastupitelstvu Liberce. "Dnes už máme signály, že za nás budou…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2111

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte