V roce 1993 se rozdělila federální republika a mnoho lidí mělo u nás pocit, že veškeré národnostní problémy patří minulosti. Problémy ale máme opět - ve vztahu k národnostním menšinám a cizím národům.Před šesti lety odpovídali občané v průzkumu STEM na dotazy, jak by snášeli příslušníky některých národů a menšin coby sousedy a jak by přijali, kdyby si jejich děti přivedly členy těchto menšin za nastávající životní partnery. Stejný průzkum nyní STEM opakoval, a tak je možné prozkoumat změny.

Země bez elity

Základní odpověď ukazuje graf Jak jim věříte. Jednoznačně nejlépe se chováme k jiným Čechům či Moravanům a také ke Slovákům. Druhou skupinu tvoří Němci, Židé a volyňští či kazašští Češi. Lidí, kteří s nimi vycházejí zcela bez problémů, je více než těch, kteří by nechtěli takové sousedství přijmout. O stupeň horší pohled máme na Rusy a uprchlíky z bývalé Jugoslávie, jednoznačně negativní názor převažuje ve vztahu k Vietnamcům a Romům. Averze k Romům je tak silná, že 40 % lidí dokonce považuje za „nepřijatelné“, aby byli jejich sousedy.Za šest let se vztah k žádné ze sledovaných skupin dramaticky nezměnil. Důležité ale je, že se postupně lepší vztahy k Němcům. Jde nejen o záležitost generační. Volkswagen platí dobře a němečtí sousedé většinou neporušují běžné středoevropské konvence. S výjimkou Rusů a uprchlíků z prostoru bývalé Jugoslávie se v průběhu posledních šesti let poněkud zlepšil vztah k některým nepříliš příznivě přijímaným národnostem.…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte