OPEC zvyšuje kvóty na těžbu ropy - po tomto výsledku nedávné vídeňské schůzky Organizace zemí vyvážejících ropu si oddechli obchodníci i motoristé na celém světě. Cena vyšroubovaná do výše přes 30 dolarů za barel klesla na současnou úroveň 23 dolarů za barel a pravděpodobně tam i několik měsíců vydrží.

Nahoru a zase dolů

Vídeňská jednání byla pochopitelně vzhledem k rekordním cenám ropy v prvních měsících letošního roku sledována s velkým napětím. Pro pochopení tohoto vývoje se musíme vrátit až do loňského jara.Tehdy byla cena ropy stlačena nižší poptávkou v důsledku doznívající krize v jihovýchodní Asii. Nejvýznamnější vývozci ropy, z nichž většina je členem OPEC (Saúdská Arábie, Venezuela, Írán, Alžírsko a Mexiko), se proto dohodli na omezení těžby. Později se k nim připojily i další státy mimo OPEC (Norsko, Omán a Rusko). Za tu dobu pak cena ropy zaznamenala známý dramatický vývoj, jehož si všimli i čeští řidiči - z velmi nízké úrovně pod hranicí 10 dolarů (za barel ropy typu Brent) loni v únoru se vyšplhala až na úroveň přes 30 dolarů z letošního března.Tento vývoj nyní zvrátilo rozhodnutí členů OPEC zvýšit denní těžbu o 1,45 milionu barelů (pro doplnění dnešních nízkých zásob by ovšem podle odhadů mezinárodních agentur bylo potřebné zvýšit těžbu o 2–2,5 milionu). Můžeme to vykládat mimo jiné jako úspěch americké obchodní diplomacie. Spojeným státům na zvýšení těžby mimořádně záleželo: jsou největším dovozcem ropy a její cena se navíc -…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte