Stromy se dají chránit různě - dokonce i vlastním tělem. Tak to udělali na konci léta ekologičtí aktivisté v šumavském parku, když se připoutali ke smrkům ohroženým kůrovcem. Anebo o dva roky dříve Američanka Julia „Butterfly“ Hillová, která se na protest proti kácení usadila ve špičce tisíc let staré sekvoje na severním pobřeží Kalifornie. Bránila tím symbolicky všechny prastaré stromy, protože sekvoje tvoří významnou část tamějších lesů. (Zároveň ale představují velkou masu dřeva, které chtějí místní firmy těžit.) Žádný zákon, který by chránil tisícileté stromy mimo rezervace, ve Spojených státech neexistuje, takže Julia svůj boj nevyhrála. Vyhrála by jej u nás? Lépe řečeno: musela by to všechno vůbec podstoupit?

Můžeš ji navštěvovat

„První tři měsíce byly nejhorší. Chybělo mi, že se nemůžu procházet po zemi, umýt se teplou vodou, být v suchu. Kolem mě se kácelo, nad hlavou mi létala helikoptéra, ochranka se mě snažila vyhladovět a zažila jsem snad nejhorší bouře v kalifornské historii,“ líčila začátek svého občanského odporu Julia Hillová v New York Times. Sekvoje Luna, jak spolu s Julií nazvali svůj strom kalifornští aktivisté, stojí na pozemcích, které vlastní dřevařská společnost Pacific Lumber. Jak známo, soukromý majetek je ve Spojených státech svatý, a proto dřevaři postupovali proti sekvojové okupantce možná mnohem rázněji, než jak jsme zvyklí u nás. Přesto si dnes pětadvacetiletá dívka získala sympatie a obdiv nemála lidí z celých…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte