Když se v roce 1895 ptali stoupenci amerického senátora Marka Hanny, jaké faktory považuje za nejdůležitější pro úspěch v politice, odpověděl jim: „V politice jsou nejdůležitější dvě věci. Za prvé jsou to peníze. A co je to druhé, to už jsem zapomněl.“ I se špatnou pamětí však Hanna dosáhl vynikajících úspěchů. Jako volební manažer šéfoval vítězné prezidentské kampani Williama McKinleyho v roce 1896. O více než sto let později se základní pravidla příliš nezměnila. Stále existuje přímá závislost mezi množstvím peněz investovaných do volební kampaně a jejím výsledkem. A chronickým problémem zůstává právě financování. Současná prezidentská kampaň v USA se však z tohoto hlediska může zapsat do historie.

McCain to vystihl

John McCain nebyl považován za dost silného kandidáta na post nejvyšší. Kolbiště se připravovalo pro Ala Gorea, korunního prince clintonovského establishmentu Demokratické strany, a George W. Bushe, ambiciózního syna jednoho z předchozích prezidentů a úspěšného texaského guvernéra, jenž sypal do své kampaně obrovské množství peněz od sponzorů. McCainovi však brilantně vyšla jeho partyzánská strategie, když se postavil do role reformátora politického systému, který má tendenci upřednostňovat politické zájmy kapitálu. Zatímco u demokratů Gore s přehledem válcuje Bradleyho, mezi dvěma republikány vzplál krvavý předvolební boj, jaký nikdo nečekal. Jedním z klíčových témat McCainovy kampaně je jasná teze: je třeba zabránit kupčení s…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte