Současná všeobecná vlna zájmu o vše, co se týká Romů, přišla na jedné straně zbytečně pozdě, na druhé straně však lze říci, že vlastně přišla předčasně. Poptávka po informacích a odborné práci totiž naráží na zoufalý početní stav romistické veřejnosti (nebo spíše skupinky), neschopné nejen tuto poptávku uspokojit, ale dokonce ani vyvracet všechny omyly, které se všude kolem objevují. Tato situace je pak ideální živnou půdou pro „virtuální romistiku“, to znamená předstírání romistické činnosti bez jakýchkoli odborných předpokladů a smysluplných výsledků. Většinou se to odbývá méně provokativními formami, na sklonku minulého roku se však virtuální romistice podařil husarský kousek: její čelný představitel docent Karel Kamiš vydal odbornou monografii o romštině, aniž by tento jazyk vůbec znal!

Sugesce učenosti

Kouzelná skripta nesou název Čeština a romština v českých zemích, aktuálně znějící podtitul Překonávání komunikačních bariér v multietnické společnosti a mají 120 stran formátu A 4. Již názvy a podnázvy kapitol (např. Řeč a jazyk Čechů a Romů v českých zemích s podtitulem Charakteristika češtiny a romštiny vzhledem k jejich jazykovým a řečovým specifičnostem) prozrazují až chorobnou snahu vzbudit dojem vědeckosti: čím méně autor ví, tím více sugeruje. Například rozlišování mezi řečí, jazykem a mluvou, které je v lingvistice často užitečné, používá beze smyslu všude. Nemohu neocitovat pozoruhodnou větu ze str. 32: Specifickým rysem evropských…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte