Reforma soudnictví byla od počátku soudcovská, politiky přímo odmítaná. Všechny protagonisty však spojovalo poznání, že zaostalá absolutistická soudní doktrína svou těžkopádností, úřednickým hulvátstvím, vnitřním elitářstvím a podlézavostí vůči politice selhává v prostředí moderního státu po všech stránkách. Také Evropská unie nám to dala opakovaně a právem najevo. České soudnictví je málo efektivní a trpí závislostí na politice. Všem bylo jasné, že osud reformy závisí na vnějším právním, stejně jako na vnitřním mravním vývoji a je podmíněn souhlasem politiků a tolerancí soudců. Jedno bez druhého činí z reformy nebezpečný experiment.

Mediálně neschopní

Devadesát procent výkonu soudnictví se odehraje v mysli soudce. To málo, co dobrý soudce potřebuje pro kvalitní výkon, ovšem musí mít vždycky: stabilitu postavení (tedy časově neomezený mandát a nepřeložitelnost bez jeho souhlasu), ekonomickou nezávislost a motivaci nestranně a v rozumné době řešit svůj případ. Každá reforma musí především vytvořit prostor pro uplatnění dobrých soudců a vytěsnit ty špatné. Místo plebejství a primitivního kariérismu je třeba vpustit do světa spravedlnosti vznešenost a využít mravního a intelektuálního potenciálu soudců. Jisté je, že dva z hlavních aktérů reformy - ministr Motejl a jeho náměstek Baxa - vstoupili do exekutivních funkcí s představou, že tato nová role jim usnadní ideové záměry naplnit v praxi. Tady se však idea naplno střetla s politickou realitou.…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte