Za pilotní projekt státní revitalizace se dnes obecně považuje výrobce nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Do podniku už nastoupili experti Revitalizační agentury a v tisku se objevila jména tří potenciálních kupců. Dosud se ale příliš nemluvilo o finanční stránce celého projektu: na kolik nás celá akce dosud přišla a kolik může ještě stát?

Tajný návrh

V červenci 1999 schválila vláda „návrh opatření na stabilizaci Tatry Kopřivnice“. Jeho obsah ovšem nikdy nebyl zveřejněn, a proto lze jen spekulovat, zda kabinet už tehdy naplánoval postupný odkup akcií (logiku by to mělo, neboť je snazší prosazovat státní revitalizační program ve společnosti, kde má stát majoritní podíl). V každém případě v září 1999 odkoupila Konsolidační banka (KoB) od Škody Plzeň 43,5 procenta akcií. Cena údajně činila 140 milionů (za jednu akcii Tatry v burzovní ceně kolem 60 korun tak KoB zaplatila necelých 73 korun). V říjnu pak Česká finanční, dceřiná společnost ČNB, koupila od fondů Komerční banky dalších přibližně 15 procent akcií. Cena zveřejněna nebyla, ale budeme-li předpokládat, že byla stejná jako v prvním případě, pak Česká finanční vynaložila více než 55 milionů. Získání většinového podílu v Tatře tedy pravděpodobně přišlo zhruba na 200 milionů. Pak následovalo oddlužení podniku. Zdaleka největším věřitelem Tatry byla až donedávna Komerční banka: koncem roku 1998 přesáhla pohledávka tři miliardy korun. Celá tato částka byla loni v srpnu v rámci státního…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte