Půl roku po válce začíná jedno z nejzničenějších kosovských měst, stotisícová Peč, opět normálně žít. Na rozbitých ulicích je rušno, mezi vypálenými baráky probleskují světla narychlo opravených kaváren. Detailnější pohled do nitra třetího největšího města v Kosovu ovšem naznačuje, že život tady ještě dlouho nepoběží v normálních kolejích.

Jako zlý sen

V červnu připomínala Peč město duchů. Vlna srbských etnických čistek, rabování a násilí vyhnala z města téměř všechny Albánce a zničila, co se dalo. „Když končily nálety, zbyli jsme tady pouze my, kteří jsme nestihli utéct, a Srbové,“ vypráví dnes v jedné z pečských kaváren pětašedesátiletá Albánka Naime Rutolliová. „Věděli, že tady končí, proto řádili jako smyslů zbavení. Vykrádali domy, obchody a potom vše zapalovali. Bylo to jako zlý sen,“ dodává se špatně skrývaným napětím. Do opuštěného města se pak začaly vracet konvoje albánských uprchlíků z táborů v Albánii, Makedonii a Černé Hoře. „Nabralo to všechno neuvěřitelnou rychlost. Za dva týdny bylo město znovu plné,“ vypráví český lékař Michal Kouba, který přišel do Peče spolu s prvními navrátilci. Podle něj bylo zvláštní vracející se lidi pozorovat. „V autech, na traktorech i v autobusech se přes všemožná varování hnali co nejrychleji domů. Přijeli, radostně se objímali a každé opětovné shledání bouřlivě oslavovali. Pak se rozešli do svých domů a našli ohořelé zdi,“ popisuje první „nárazy“. Ve městě začaly znovu hořet domy, tentokrát zbylé…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte