Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Když zákon nestačí

Nová doba klade nové požadavky a žádá si nové přístupy. Platí to i v boji s proticivilizačními jevy, jako jsou terorismus, neonacismus či obecně glorifikace těchto aktivit. Dobrou ukázku poskytl před čtrnácti dny Izrael. Izraelský Nejvyšší soud - v zemi bez psané ústavy plnící do značné míry roli soudu ústavního - vynesl 14. listopadu důležitý verdikt. Nařizuje odstranit veškeré atributy, které dělaly poutní místo z hrobu Barucha Goldsteina v Kirjat Arbě na Západním břehu Jordánu, což je židovská osada v převážně palestinském Hebronu. Právě v tomto městě doktor Goldstein v únoru 1994 postřílel 29 modlících se muslimů, než byl sám rukama jejich souvěrců zabit. Jeho hrob - obklopený parkovou úpravou, lavičkami a fontánkou - se poté stal memoriálem pro židovské stoupence tvrdých řešení ze Západního břehu a nejen odtud. To se ovšem neslučuje se zákonem proti glorifikaci terorismu. Logika je jasná. Když Palestinci v Gaze oslavovali pumové výbuchy v autobusech či na ulicích izraelských měst, veřejné mínění demokratického světa se obracelo proti nim. Je to skutečně dílo osamělých fanatiků, jásají-li pak v ulicích davy? Právě to také palestinské samosprávě nejvíce vyčítaly izraelské vlády. Stoprocentně nedokáže zabránit násilí žádná vláda na světě, ale proč Arafát a jeho tým nepotírají atmosféru glorifikace teroru? Proto byl také přijat dotyčný zákon. Ale má-li zákon měřit stejným metrem, musí mířit i do vlastních řad. Je snad v souladu s jeho literou skutečnost, že hrob lékaře…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte