Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kafka, Kašpárek a hromada suti

K výstavbě a rozvoji města patří i bourání, uvolňování prostoru pro realizaci něčeho lepšího, než k čemu až dosud sloužil. Kdo však je povolán rozhodovat o tom, co je lepší? V ostrých diskusích, které se před sto lety vedly o asanaci historických částí Prahy, hájili staromilci v čele s Vilémem Mrštíkem staré omšelé domy, z nichž se po zrušení ghetta často stala doupata neřesti, zatímco pokrokáři volali po zboření „smrdutých a jedovatých bud, jež jako škeble na pobřeží nalepeny jsou po úpatí Malé Strany“ (Jaroslav Hilbert). Asanace naštěstí postihla jen pravý břeh Vltavy, a unikátní prostředí Kampy a Malé Strany zůstalo zachováno.Bořitelé se dohadují se staromilci neradi. Před nedávnem měli jedinečnou příležitost zbourat omšelou budovu pražského divadla Minor, neboť stála v zahradě Slovanského domu, uzavřeného kvůli rekonstrukci. Původní projekt sice počítal i s opravou divadla, úředníci z magistrátu si však spočítali, že jeho zboření a nahrazení administrativní budovou s vysokým nájemným bude finančně výhodnější. Divadelnímu souboru nabídli jiné prostory, zatím prý sice dezolátní a promáčené, to se však do roka spraví. Prostor k hostování během rekonstrukce poskytlo souboru divadlo Komedie. Veřejnost, včetně té odborné, teatrologické, se o likvidaci dověděla, až když byla vykonána. O tom, zda jsou kanceláře lepší než divadlo, radnice s veřejností nediskutovala. Překvapivě bleskurychlá demolice vzbudila pozornost tisku, ze zúčastněných stran však, jak se zdá, divadlo…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte