Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Budoucnost bez dětí

Minulý měsíc asistoval generální tajemník OSN v sarajevské porodnici. Symbolicky přivítal do života dítě, jehož narozením překročil počet obyvatel planety šest miliard. Přelidnění je stále vážnou otázkou, ovšem jinde než v Evropě. Na starém kontinentě se naopak rodí stále méně dětí, populace stárne a obyvatel ubývá. Pro ilustraci: pokud by se u nás v příštím století rodilo stejně dětí jako loni či letos, zůstanou na jeho konci asi dva miliony Čechů, z větší části v důchodovém věku.

Dohnat a předehnat

„Rodinu neplánuji. Možná v okamžiku, až budu materiálně zabezpečen. To ale nebude dříve než ve třiceti letech,“ říká student práv Martin (26). Lenka (27) nedávno opustila dobře placené zaměstnání a vydala se na téměř roční cestu po Austrálii, Novém Zélandu a Asii. „Jsem dobrodruh, pořád bych někam cestovala, získávala nové zážitky.“ Rodina proto musí počkat: „Snad později, až potkám toho pravého.“ Asistent na vysoké škole Tomáš (27) považuje děti za budoucnost národa, a chtěl by nejméně tři. Počká ale až po třicítce.Zmíněné příklady ukazují, proč u nás počet obyvatel již pátým rokem klesá o dvacet tisíc osob ročně. I když se po listopadu 89 v České republice věk dramaticky prodloužil, přesto se méně lidí rodí, než umírá. „Mladí lidé mají více životních příležitostí a výrazně širší možnosti kulturního vyžití. Dnes mohou nejen svobodně cestovat a podnikat, ale především více studovat,“ odpovídá Milan Kučera z katedry demografie pražské přírodovědecké…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte