Americký soudce Thomas Penfield Jackson vynesl před deseti dny dlouho očekávaný verdikt ve věci žaloby, kterou podalo na suverénně největší světovou softwarovou firmu Microsoft americké ministerstvo spravedlnosti. Kdo sledoval vlekoucí se soudní jednání, musel již delší dobu tušit, že pro impérium Billa Gatese nedopadne nejlépe. Přesto většinu pozorovatelů překvapila tvrdost rozsudku. Jacksonův verdikt na svých dvě stě sedmi stranách mimo jiné tvrdí, že Microsoft používal dravčí metody. Pozice na trhu a vysoké zisky firma na trhu využila tak, že blokovala technologickou inovaci, poškozovala spotřebitele a bránila ve vstupu na trh konkurenci. Microsoft měl v roli monopolního dodavatele operačních systémů pro osobní počítače zneužívat svou moc především ve třech směrech. Tlačil na výrobce počítačů, aby instalovali operační systémy Microsoftu, na konkurenční dodavatele operačních systémů a také se snažil zlikvidovat konkurenční firmu Netscape, která de facto jako jediná Microsoftu konkuruje v prostředí internetu. Nejpřesvědčivějším důkazem se stal obsah podnikové elektronické pošty Gatesovy korporace, kterou se vládním úředníkům povedlo vydolovat a zabavit. Díky dopisům se podařilo zástupce firmy přistihnout, že některé věci zamlčují a dokonce lžou, obsah pošty se stal podle soudce navíc dostatečným důkazem, že úmysly Microsoftu nebyly úplně čisté.

Nestačí odhalit úmysly

Pro obyčejné spotřebitele a uživatele počítačů typu PC se v dohledné době nic…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte