Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

S kacíři se nemodlíme

Gruzínská metropole Tbilisi je ukázkou kavkazské náboženské rozmanitosti. Ve staré části města těsně sousedí gruzínský a ruský pravoslavný kostel, synagoga, mešita, kostel řecký i arménský. Tato tolerance je však pro dnešní gruzínskou církev jen vzpomínkou. „My se s kacíři nemodlíme,“ říká otec Georgi, jediný mnich spravující klášter v jihogruzínské Zarzmě. „My“ jsou duchovní názorově blízcí archimandritovi Georgimu, kteří se jako radikální křídlo vydělili z gruzínského pravoslaví. „Zarzemský klášter a mnoho dalších Iljovi již nepodléhá,“ potvrzuje církevní rozkol otec Georgi. Odtržené křídlo totiž zásadně nesouhlasí s ekumenickou orientací oficiálního církevního proudu patriarchy Ilji II. Tato debata se znovu rozhořela okolo návštěvy hlavy katolické církve Jana Pavla II. v Gruzii minulé pondělí a úterý.

Neposlušní, ale hlavně prozápadní

Mluvčí gruzínské církve v parlamentu Zurab Cchovrebadze řekl, že vzhledem k malému počtu katolíků v zemi (vatikánský údaj 50 000 „upřesnil“ na 3–4 tisíce) má návštěva spíše politický než náboženský význam. Ilja II. papeže uvítal slovy: "Svatý Otče, nemohu než zmínit Váš osobní přínos k událostem, jež vedly ke zhroucení systému, který odmítal Boha. " Ale samotný patriarchát - aby nevyhrocoval roztržku uvnitř místní církve - v prohlášení pro své věřící vyjádřil nesouhlas s účastí na katolické bohoslužbě. Tu papež sloužil v úterý ráno v tbiliské sportovní hale. Jednotlivé pravoslavné farnosti pak měly samy…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte