Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Konec hegemonů z Národní

Ve středu 22. listopadu 1989 přilepil kdosi na vitrínu tehdejšího knihkupectví Čs. spisovatele na Národní třídě (Topič) velkou a dobře viditelnou ceduli s nápisem: „Spisovatelé nám píší, ještě spíme na Dobříši“. Šlo o stručný a jasný komentář k situaci: po celých pět dnů převratu, když už se přidávali i fotbalisté nebo estrádní zpěváci, nebyl Svaz českých spisovatelů (SČS), reprezentující tehdy oficiální, lépe řečeno vydávané spisovatele, schopen jediného činu, gesta nebo jen vyjádření. Jako by náhlý krach režimu paralyzoval i je a zanechal v naprosté bezradnosti, opuštěné a zmatené. Až právě v tu středu se sešel výbor a odhlasoval neslaný nemastný text, v němž je sice odsouzen brutální zákrok na Národní třídě, ale jedním dechem se dodává, že je „nutné zříci se praktik represí a přejít od argumentů síly k síle argumentů“. I to se výboru zdálo pravděpodobně příliš odvážné. Přijal proto ještě jeden text, pojmenovaný jazykem úvodníků K aktuální úloze spisovatele, který byl určen jen soudruhům v Rudém právu. Stálo v něm: „Sdílíme rozhořčení studentů a intelektuální sféry. Nedejme se však strhnout vášněmi, a tím méně pak neukojenými ambicemi některých jednotlivců a skupin. (… ) Pro nás, české spisovatele, není jiné alternativy než socialismus,“ ujišťovali literární funkcionáři pro všechny případy. Normalizační Svaz spisovatelů v čele s nadekretovaným výborem zůstal spolehlivou „převodovou pákou“ režimu až do jeho sametově hořkého konce. Vzhledem k tomu, že literatura byla…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte