Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Zrušte anonymní akcie

Existují aféry, které by se těžko mohly odehrát jinde než v České nebo Slovenské republice. Troufám si přitom tvrdit, že odrazují investory více než cokoli jiného, a v každém případě přinášejí oběma republikám špatnou pověst. Jejich příčina je přitom poměrně snadno odstranitelná - jmenuje se „akcie na majitele“. Co to je? České (a donedávna i slovenské) firmy smějí vydávat anonymní listinné akcie, aniž by musely vést evidenci jejich vlastníků. Majitelem se všemi právy je jednoduše ten, kdo zrovna v daném okamžiku akcie fyzicky drží. Takže skutečný vlastník společnosti může zůstat utajen až do chvíle, kdy sám uzná za vhodné odhalit svou totožnost. To je až neuvěřitelně liberální úprava. Kdo bude investovat do firmy, u níž si nikde nemůže ověřit, kdo ji ve skutečnosti vlastní?V České republice se aktuálně odehrává znepokojující právní spor o televizi Nova. Bývalí američtí partneři Vladimíra Železného se o něm mimo jiné domnívají, že držel - jak mu to zákon umožňuje - anonymní podíly v různých akciových společnostech. Dodnes například není jasné, zda Železný měl, případně má podíl ve firmách Beseda Holding nebo MEF Holding. K čemu to může být dobré? Když například soud obstaví Vladimíru Železnému jeho majetek, těžko může obstavit i jeho anonymní akciové podíly, jelikož se o nich nedozví.Případ s podobně utajenými majiteli se stal na Slovensku. Naftu Gbely, největšího tamního skladovatele podzemního plynu, zprivatizovala za vlády Vladimíra Mečiara neznámá společnost Druhá…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte