Jistá nesnášenlivost, která se u nás projevuje ve vztahu k některým sousedům, není cizí ani vyspělým demokratickým zemím. Odvěké napětí například vládne mezi Francouzi a Angličany. Z otevřených oken francouzských mateřských školek lze zaslechnout hrdinské písně připomínající dávná vojenská vítězství nad ostrovním nepřítelem, jakož i chmurné obavy z pohledu na nepřátelské loďstvo, jehož plachty se objevily na obzoru Lamanšského průlivu. Moderní doba tomuto archetypu nesmiřitelného soka sice odňala rozměr válečné hrozby, leč na vzájemné rivalitě podněcované historickými reminiscencemi tisíciletého konfliktního sousedství to pranic neubralo. Jen tak lze pochopit, proč například generál de Gaulle považoval za největší ponížení svého života závislost na Angličanech během válečného exilu v Londýně a později, už coby francouzský prezident, systematicky vetoval jakoukoliv snahu Velké Británie o přijetí do Evropského společenství (stalo se až v roce 1973, tři roky po jeho smrti). Premiérka Edith Cressonová zase na počátku 90. let přirovnala Angličany v souvislosti s jejich euroskepticismem k afektovaným homosexuálům.Francouzi rozhodně nepokládají za náhodu, že vlaky Eurostar spojující obě metropole podmořským tunelem přijíždějí na londýnské nádraží Waterloo. Zpoza Lamanšského průlivu se zase ozývají mediální narážky typu: „Francie korektně fungovala pouze v jednom období, a to v letech 1940–1944, kdy ji okupovali a spravovali Němci“ (Daily Mail).

Náruč venkova

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte