Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Proč nejsou tuneláři za mřížemi

Nedávno Vrchní soud v Praze rozhodl v případu lehkých topných olejů. Zrušil tresty vynesené Krajským soudem v Ústí nad Labem a vrátil mu věc k došetření. Proti tomuto verdiktu sice podal stížnost ministr spravedlnosti, ale byla zamítnuta. Případ vlekoucí se dlouhá léta je tím pádem znovu na začátku.Podobně rozhodl Krajský soud v Hradci Králové v jiném mediálně sledovaném případu, „vytunelování“ investičních fondů Trend a Mercia - i tady má případ znovu na stole dozorující státní zástupce (toto vrácení potvrdil i vrchní soud).V obou známých případech se konečného verdiktu jen tak nedočkáme. Občanům se tím může potvrdit jejich dojem získaný z novin a televize, že zcela neschopná policie a justice neustále prohrává se zločinci plenícími naše hospodářství. Proč se tedy nedaří stíhat „tuneláře“?

Všude samý podvod

Protože při zavádění nových zákonů vždy nějaký čas trvá, než se s nimi odborná i laická veřejnost sžije. V roce 1962 vstoupil v platnost socialistický trestní zákon s dnes již zrušenými ustanoveními na ochranu socialistických vztahů v hospodářské oblasti. Trvalo zhruba deset až patnáct let, než si SNB, prokuratura a soudy vyjasnily, jaká konkrétní jednání lze jako tyto trestné činy posuzovat. Rozdíl oproti dnešku byl jen v tom, že se o žádném zahájeném trestním stíhání nereferovalo jako dnes. Přitom šlo, měřeno dnešními poměry, o křišťálově jasnou situaci. Co nebylo povoleno, bylo zakázáno, žádné soukromé ekonomické iniciativy se netrpěly a…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte