Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Od Hirošimy po Tokaimuru

Neuvěřitelné. Bezprostřední příčinou havárie, která poslední zářijový den postihla japonskou Tokaimuru, bylo údajně to, že jeden ze zaměstnanců místního závodu na přepracování jaderného paliva spěchal domů.Japonský deník Mainiči ocitoval minulé pondělí s odvoláním na policejní zdroje slova, která vyšetřovatelům řekl Jutaka Jokokawa: „Příručku (firemní předpis pro zacházení s jaderným palivem) jsem si zhruba přečetl a převyprávěl jsem její obsah těm dvěma, byť jsem jí plně neporozuměl. Některé procedury jsem vynechal, abych ušetřil čas, protože jsem chtěl domů dříve. Vůči kolegům cítím vinu."Následky Jokokawova spěchu jsou známy. Dva zmínění kolegové přemístili za pomoci kbelíků - a nikoli předepisované pumpy - do jiného kontejneru, než měli, osminásobné množství uranového roztoku, než je považováno za bezpečné, a rozběhla se jaderná reakce. Podle zpráv z poloviny minulého týdne vzrostl počet ozářených na 69 lidí. Tři z nich včetně Jokokawy jsou na tom zle. Medicínské testy podle listu Jomiuri prokázaly, že Hisaši Óuči absorboval záření ve výši 17 sievertů a Masahi Šinohara dostal asi desetisievertovou dávku. Pro srovnání: výbuch jaderné pumy v Hirošimě uvolnil osmisievertovou radiaci. Jokokawu prostoupily tři sieverty.Největší nukleární nehoda v dějinách Japonska vyústila v evakuaci 150 osob a v dočasné "domácí vězení“ pro 300 000 lidí, kteří žijí v desetikilometrovém okruhu kolem dotyčného závodu. Postihla i místní zemědělství. Pracovník japonského Výboru pro jadernou…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte