Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

O jedné zmarněné příležitosti

Že je semaforská éra pryč, všichni vědí. Dokumentární seriál o Semaforu, který právě vysílá Česká televize, to potvrzuje až překvapivě. Ukazuje, jak nekonečně vzdáleni dávnému duchu jsou mnohé (ne všechny, jistě!) tehdejší hvězdičky divadla. Přeryvy, které přinesla doba, snad ale ještě víc vyzařuje sám seriál. Má vůbec něco společného s tím, co by rád portrétoval a znovuobjevoval, lze v něm cítit lehkost, jiskru, výpověď o podstatném skrze zábavu či odkrytí přehlédnuté poezie v životě a jazyce dneška?Semafor a jeho šlitrovská éra jsou pro mnohé v této zemi záležitostí opravdu osobní, iniciačním zážitkem z umění, mostem, který dokázal převést ke světu poezie i ty, kteří šli zprvu za hity, zábavou, půvabem Pilarové, komikou S+Š, prostě do divadelního kabaretu. Snad režisér Viktor Polesný a spoluautor Jiří Datel Novotný, dlouholetý člen Semaforu, přistupovali k seriálu pěti hodinovek také s tlukoucím srdcem - zabloudili v něm ale jak v labyrintu. Neschopnost pevně si cosi vymezit signalizuje už název celého seriálu: Semafor atd.! To je titul projektu, který je jedinečnou šancí zmapovat jednu podstatnou kapitolu domácí kultury tohoto století? Snaha oglosovat všechno a zároveň zahlcení materiálem vede k metodě „skok sem, skok tam“: filmaři v jednom kuse nechávají vzpomínat ty, kteří nemají co říct anebo to říkají zoufale rozvláčně, pro průměrnou historku dokážou obětovat čas kdejaké podružnosti. Občas něco vyzní jako přímé sebeztrapnění: Milan Drobný úlisně vzpomíná,…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte