Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Největší fúze podniků

Horečná vlna fúzí velkých evropských, amerických i nadnárodních hráčů, která začala před dvěma lety, nabírá na intenzitě. Pomalu každý týden se dozvídáme o spojování firem v telekomunikacích, na bankovním, pojistném a finančním trhu i u velkých petrochemických, farmaceutických a automobilových firem. Zprávy, při jejichž čtení se ještě začátkem loňského roku čtenářům finančních stránek novin zatajoval dech, dnes již málokoho vzrušují. Jenom minulý týden jsme se v agenturních zprávách mohli dočíst o propojení největšího španělského producenta tabákových výrobků Tabacalero s největším výrobcem francouzským, firmou Seita. Na stránky světového tisku pronikla i zpráva, že největší české pivovary ovládla jihoafrická společnost SAB. Propojení dvou telekomunikačních gigantů WorldCom a Sprint, ohlášené začátkem minulého týdne, je ale přece jen událostí. Jedná se totiž o zatím vůbec největší fúzi, která se kdy na světě uskutečnila. Vznikne firma s tržní kapitalizací 115 miliard amerických dolarů. Pro srovnání: jde o téměř čtyřnásobek českého HDP. Abychom si ale nepletli pojmy, nově vzniklá firma není největším podnikem na světě, jde pouze o největší firemní spojení. S giganty, jako je Microsoft nebo General Electric, se nový mamut ještě měřit nemůže.

Sebevědomí a sňatky z rozumu

Vlna fúzí přináší pochopitelně celou řadu námětů k úvahám. Od těch, které se týkají budoucnosti jednotlivých trhů a produktů, až po diskuse, zda nejde o předzvěst hospodářské krize…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte