Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Dvojí selhání

Sedmnáctého září uběhlo přesně třicet let ode dne, kdy komunistická cenzura definitivně zakázala vydávání časopisu Tvář. Patrně bych si na to ani nevzpomněl, kdyby se mi nedostala do ruky knížka s docela jinou tematikou, v níž jeden z jejích pořadatelů Petr Příhoda nostalgicky vzpomíná na šedesátá léta. České národní společenství mělo tehdy podle něho svou etablovanou intelektuální obec. „Důležitou složkou reformního hnutí byli… komunističtí intelektuálové, s nimiž spolupracovali (anebo jejichž iniciativy využívali) i jejich méně početní nekomunističtí kolegové.“ Tato skutečnost je podle Příhody „dnes už zapomenutá“ a „pravicová žurnalistika dokonce přiučila veřejnost pohlížet na ,osmašedesátníky' s určitým despektem“. Příhodova studie je sama o sobě pěkná a zajímavá. Toto pojetí šedesátých let je ovšem zcela nepřesné a právě na případu Tváře se to dá docela dobře doložit.Po roce 1945 se ukázalo, že česká společnost má málo obranných protilátek na to, aby dokázala odolat svodům a tlakům ruského „sovětského“ impéria. Komunisté získali poměrně širokou podporu. Zvláštní úlohu hrála zfanatizovaná komunistická mládež. Po únorovém puči se činně podílela na tvorbě ideologické stafáže pro rudý teror a mnoho mladých komunistických intelektuálů se angažovalo i v „praktických“ záležitostech: v čistkách na vysokých školách i v kulturních a vědeckých institucích. Stalinova smrt znamenala počátek vleklé krize obnovené veleříše. První etapou rozkladu bylo chaotické období vlády N. S…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte