V posledním měření obliby politických stran, které zveřejnila agentura STEM, se komunisté dotáhli až na nejsilnější ODS. Vybrala by si je shodně zhruba pětina dotázaných. Ostatní firmy měřící voličské preference plíživý nástup rudých potvrzují. Předpoklad z roku 1990, že je minulému režimu definitivně odzvoněno a že jeho zastánci pomalu vymřou, byl naivní. Komunismus je v této společnosti hluboko zažraný a musíme se mu učit vzdorovat.

Milion sedm set tisíc pohřešovaných

Hned po 17. listopadu 1989, na samém počátku nové éry české historie, mělo být podezřelé, že komunisté zmizeli. Najednou se k nim skoro nikdo nehlásil, ačkoliv jich ještě před týdnem, ještě včera bylo milion sedm set tisíc. Zato se objevilo minimálně stejné množství skalních odpůrců hroutícího se režimu, disidentů. Proti totalitě, zdálo se najednou, byl u nás skoro každý. Jenomže nebyl. Československo bylo naopak vyhlášené tím, jak málo bolševikům vzdorovalo, jak rychle tu lidé ohnuli hřbety a přizpůsobili se. Po roce 1989 mnozí téhle své schopnosti - přizpůsobit se - hbitě využili. Přes noc se stali zastánci změny. No ano, byli jsme ve straně, říkali, ale každému přece muselo být jasné, že vlastně žádní komunisté nejsme. My jsme jen chtěli dělat, co nás baví, vrtat zuby, studovat v cizině nebo hrát divadlo. Ale uvnitř jsme samozřejmě byli proti.Někde mezi bezmála dvěma miliony zmizelých členů KSČ je možné hledat příčinu dnešní dvacetiprocentní podpory komunistů. Političtí…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte