Statný muž v květované košili a se zlatým řetízkem na krku zaraženě zírá na čerstvý rozsudek. „Co to znamená? My jsme to tady přece řádně koupili,“ opakuje nevěřícně. Šéf plzeňské speditérské firmy Omega Trans František Štěrba právě dostal verdikt Ústavního soudu, který nařizuje nižším soudcům znovu projednat restituční spor, a napravit tak šedesát let starou křivdu. Po takové době a třech právních převratech se to zdá nemožné. Vždyť továrna Theodora Taussiga, jíž se domáhají jeho dědicové, prošla postupně arizací, znárodněním, restitucí, privatizací a loni ji Štěrbova firma coby nový majitel zbourala. „Ani po uplynutí šedesáti let se spáchaná křivda nestala menší. V této věci je třeba zjednat spravedlnost, jinak by to volalo do nebe,“ říká ústavní soudce Vladimír Čermák, který se sporem zabýval.

Podnik, který sypal

Na továrníka Taussiga se jako na všechny české Židy vztahoval výnos říšského protektora, kterým se v červnu 1939 začaly v zemi zavádět norimberské zákony Tento výnos sice ještě Židům jejich majetek neukradl, ale zakazoval s ním jakkoli nakládat bez povolení. Krátce poté se u pana Taussiga pohotově ohlásili Maxmilián Čížek a Gustav Schmauz, dva čeští ředitelé z pražských Křižíkových elektropodniků. Neznámo jak získali povolení říšského protektora a od Taussiga jeho plzeňskou rafinerii na výrobu umělé smoly, sody a tuků koupili (symbolickou sumu v řádu tisíců korun složili na konto, z nějž Taussig podle nacistického výnosu nemohl…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte