V České republice je zaručena náboženská svoboda a školství je nábožensky neutrální. Že tato dvě prostá tvrzení nemusejí v praxi fungovat tak jednoduše, jak se na první pohled zdá, připomenul už na konci minulého školního roku případ učitele Václava Vrby, který zvítězil v konkurzu na místo ředitele základní školy v Radomyšli, ale byl odmítnut částí tamní veřejnosti. Asi 250 občanů vyjádřilo v petici nesouhlas s tím, aby radomyšlskou devítiletku řídil aktivní člen Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Místní zastupitelé dali této části obyvatel za pravdu a sdělili školskému úřadu ve Strakonicích, že výsledek konkurzu neakceptují z různých důvodů, které působí už na první pohled poněkud vykonstruovaně. Učitelovu náboženskou příslušnost neuvedli. Školský úřad ve Strakonicích, který zmíněný konkurz vypsal, se nakonec rozhodl spor nevyhrocovat a po konzultaci s ministerstvem školství byl na místo ředitele jmenován muž, který se v konkurzu umístil na druhém místě. Svědek Jehovův Vrba o ředitelování přišel a může se právem cítit diskriminován pro své náboženské přesvědčení. Se skrytou diskriminací se ale musí smířit. I když jeho odstavení mělo zjevně důvod právě v jeho náboženství, oficiálně to nikdo neuvedl, a tak se nedá nic dělat.

Praví rodiče

Obavy obce, postoj místního zastupitelstva a rozhodnutí školského úřadu jsou do jisté míry pochopitelné. Svědkové Jehovovi nevzdávají čest státní vlajce ani hymně, zásadně odmítají účast ve volbách a…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte