Ještě donedávna ministr školství Eduard Zeman tvrdil, že máme málo učňů: učiliště prý téměř vymřela. Minulý týden však jeho náměstek Petr Roupec prohlásil: „Počet učňů je v tomto okamžiku rozumný.“ Stejný posun lze pozorovat u úředníků ministerstva práce a sociálních věcí. Ještě před měsícem uváděli, že většina absolventů, kteří nenajdou práci, přichází na pracovní úřad ze středních škol. Dnes přiznávají, že největší potíže s uplatněním mají nejméně vzdělaní - absolventi základních škol a učilišť.

Nejsou na vás peníze

Znamená to snad, že ve vládní politice, která v protikladu ke světovému trendu a radám mezinárodních institucí doporučovala učňovské obory a snažila se omezit přístup na střední a vysoké školy, nastal nějaký významný posun? To by bylo odvážné tvrzení. Náměstek Roupec pouze připouští, že osmdesát tisíc dětí (40 % populace), které každoročně nastupují na učiliště, může stačit. Se stavem před deseti lety, kdy na řemeslo šlo každý rok asi 120 tisíc žáků, to nelze srovnávat. Proto náměstek nadále varuje: „Sestupná tendence už ale nesmí pokračovat."Neochotě rodičů poslat své děti na učňovskou školu se přitom nelze divit. "Před šesti lety vnímala vzdělání jako důležitou součást životního úspěchu necelá třetina našich spoluobčanů, loni jich bylo dvakrát tolik,“ upozorňuje sociolog a poslanec Unie svobody Petr Matějů. A znalosti, které si do života odnesou absolventi učilišť, se s tím, co umějí jejich kolegové z gymnázií, nedají srovnat.…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte