Většina z nás to má za sebou. V pubertě jsme se najednou cítili ohromně samostatní, suverénní, všemu jsme rozuměli a nikdo nám neměl co poroučet. Jak ale přišla nějaká potíž, hned jsme běželi domů prosit o pomoc. Tak se dospívá, člověk zjišťuje, že není zas tak velký machr. I naše vláda je jednou suverénní, třeba když po ní NATO žádá souhlas s bombardováním cílů diktátora. Pak se ale dostane do maléru řekněme s emigrací Romů, přizná, že je na to krátká, a prosí o pomoc Evropskou unii. Nedělá ramena a obrací se správným směrem.

Náš problém je váš problém

Našich Romů utíká do Velké Británie čím dál víc. V srpnu jich bylo rekordní množství, skoro šest set žadatelů. Britové se brání, chtějí nám zavést víza. Podle českých diplomatů prý britská strana uznává, že Romové u nás nejsou úředně perzekvováni kvůli barvě pleti - nikdo je kupříkladu nezavírá proto, že jsou snědí. Jsou jen lokálně diskriminováni: někde jim hostinský odmítne nalít, jinde je zabíjejí skini. Podstatné ovšem je, že odliv pokračuje. Ministr zahraničí Jan Kavan, který Britům dlouho vysvětloval, že vláda dělá vše pro to, aby Romové necítili potřebu odcházet, změnil taktiku. „Pokud Velká Británie zavede víza, je velmi pravděpodobné, že si Romové najdou jinou členskou zemi EU. Proto se problémem musí zabývat celé evropské společenství,“ řekl před pár dny britskému velvyslanci. A Finsko, předsednickou zemi Unie, chce požádat o finanční pomoc na vzdělávání a rekvalifikaci Romů. Po svém…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte