Třetího září 1969 přistálo na letišti v Benghází letadlo s egyptskou delegací, jejímž úkolem bylo navázat styky s libyjskou Revoluční radou, která se dva dny předtím chopila moci. Vedoucí delegace, Násirův důvěrník Hasanin Hajkal, se po srdečném přivítání s členem Revoluční rady Charúbím bez zlého úmyslu zeptal, jak se daří jeho drahému příteli Abdalu Azízi Šelímu. O šéfovi libyjského generálního štábu se totiž Káhira domnívala, že byl organizátorem převratu. Charúbího reakce byla stručná: „Je ve vězení.“ Během dalšího dne se na egyptskou ambasádu přišel se samopalem v ruce představit šestadvacetiletý kapitán Muammar Kaddáfí, později známý jako „vůdce libyjské revoluce“.

Základnou Moskvy

Prvního září uplyne od převratu, kterým byl svržen libyjský král Idrís, už třicet let. Pro Kaddáfího, který se v bouřlivých blízkovýchodních poměrech dokázal udržet naživu a u moci po tak dlouhou dobu, je to jistě příležitost nejen k libyjským státním oslavám, ale i k vlastní politické a osobní bilanci. Z důstojníka libyjské královské armády, kterému bylo ještě v srpnu 1969 odepřeno povýšení a který měl být postaven před vojenský soud, se stal jeden z nejznámějších, ale také nejkontroverznějších předáků arabského světa. K odchodu z vojenských základen v Libyi donutil „imperialistické“ velmoci Británii a USA (kromě 1. září je libyjským státním svátkem i 28. březen - British Evacuation Day - a 11. červen - American Evacuation Day), stejně odmítavé postoje však…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte