Film Andyho a Larryho Warchowských předcházela pověst prvního opravdu zdařilého převodu motivů „kyberpunkové“ literatury na filmové plátno. Výsledná podoba snímku Matrix bohužel této pověsti nedostává. Místo slibované kyberpunkové zápletky se před divákem odvíjí nepůvodní dějové schéma, které ve své poslední fázi upadá do sladké sirupovosti, popírající všechno zajímavé, čím kyberpunkoví autoři oživili a proměnili žánr science fiction.

První nedostatek

Autoři snímku se v jeho zápletce i výtvarném řešení vyhnuli všemu, co by vyžadovalo skutečný tvůrčí přístup ke dvěma hlavním motivům literárního kyberpunku. Připomeňme, že prvním z nich je nově pojatá symbióza člověka a strojových prvků včetně možného napojení neuronové sítě lidského mozku na elektronické sítě přenášející data. Ta už nemusejí být na rozhraní člověka a počítače „překládána“ pomocí programových povelů čitelných na obrazovce - nahrazuje ji zde přímá vnitřní vizualizace „kyberprostoru“ čili různých konstelací dat. A právě tato vizualizace by měla být hlavní výzvou filmařům, pokud jde o výtvarnou stránku snímku. Tato výzva je však ponechána bez povšimnutí. Problém vizualizace dat a virtuální reality je redukován na dokonalejší verzi počítačových her, takže v kyberprostoru jde najednou pouze o to, jak rychle dokáže hrdina ovládnout asijská bojová umění a zda bude schopen bleskurychle uhýbat kulkám. Samotnou „matrix“ (propojení nervových vláken a počítačových sítí) halí film do podivného…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte