Éra internetu, klonování a uměle vyvolaného Velkého třesku přináší další převratná témata a nutí lidi nějak se s nimi vypořádat. Jedním z nich je i dosud nemyslitelný požadavek skupiny seriózních vědců udělit zvířatům některá nezadatelná práva. Návrh vyvolal radost i pobouření a po celém světě se o něm rozbíhá diskuse, připomínající v mnoha ohledech spor mezi odpůrci a stoupenci otrokářství v Americe minulého století. Stejně jako tenkrát běží i dnes fronta mezi dvěma nesmiřitelnými tábory. Jedni v plánu vidí naději na postupný konec přezíravé krutosti a totálního zotročení, do něhož člověk zvířata zaklel v zájmu svého bezpečí a luxusu, druzí naopak nebetyčnou hloupost, kterou naštěstí nelze prosadit. Kdyby se to však, nedej bože, podařilo, mělo by to pro celé lidstvo fatální důsledky. Vždyť co bychom jedli, do čeho bychom se oblékali a kdo by nám sloužil, kdyby měl každý pes a každá kráva hlasovací právo? Stoupenci druhého názoru mají dnes nad svými oponenty výraznou početní převahu. Nicméně jednou vypuštěného džina zvířecích práv se asi schovat zpět do láhve jen tak nepodaří.

Něco tady nehraje

Před klecí o rozloze panelákové kuchyně postává skupinka výletníků. Děti olizují zmrzlinu a šustí bonbonovými pytlíky, dospělí škubou za suché zipy fotografických pouzder. Všichni upírají zrak k silným černým mřížím, za nimiž se bez pohybu do sebe choulí veliký orangutan. „Vůbec se nehýbe, není mrtvý?“ zapochybuje jedna z divaček. "On je to takový lenoch,…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte