Uprchlictví je jistě fenomén v prvé řadě politický, jenže způsob, jak se s ním Evropa během posledního století vypořádává právně, dokládá mnohé o politické vůli. Stačí se podívat na limity, které jsou státy ochotny samy si stanovit v podobě mezinárodních závazků, a na to, jak si pomocí práva poradily (či neporadily) s měnící se tváří Evropy.

Počátky: Rusko, Arménie a Nansenův úřad

Se soudobou podobou masového uprchlictví se Evropa setkala poprvé, když 1,5 milionu osob opustilo porevoluční Rusko. Do západních zemí vyčerpaných první světovou válkou proudili lidé bez cestovních dokladů, kteří byli nadto na základě sovětského dekretu zbaveni ruského občanství, a tedy jakékoliv ochrany domovského státu. Společnost národů (předchůdkyně OSN) tehdy na žádost Červeného kříže ustavila úřad komisaře pro uprchlíky, jímž se stal norský polární badatel F. Nansen. Z jeho podnětu se začal vydávat mezinárodně uznávaný průkaz totožnosti, tzv. Nansenův pas. Byl určen „všem osobám ruského původu, které se ocitly bez ochrany domovského státu“, a byl předpokladem další pomoci uprchlíkovi, ať už ji poskytoval Červený kříž, nebo hostitelská země. Stejná metoda byla užita u exodu zhruba 330 000 Arménců, prchajících v letech 1921–1922 před tureckým vyhlazováním, u osob opustivších Sársko po roce 1935 a posléze i u Židů a dalších uprchlíků z nacistického Německa. V meziválečné době se uprchlíkům přiznávala ochrana na základě objektivních faktů, tj. nedostatku ochrany v…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte