Chystá parlament všem návštěvníkům lesa, luk a hrází rybníků zásadní omezení osobních svobod? Taková otázka napadne každého, kdo zpovzdálí sleduje už téměř roční snahu parlamentu vrátit myslivcům, lesákům a porybným status veřejného činitele. Přišli o něj po listopadovém převratu, minulý měsíc ale poslanci ČSSD, KDU a US podpořili návrh komunistů, a tak jsou „zelení“ veřejní činitelé opět na scéně. Senát sice na své letní schůzi zákon odmítl, červnová podpora ve sněmovně ovšem byla tak velká (119 hlasů), že na podzim zřejmě senátorské NE přehlasuje.

Pěkně autem do lesa

Hospodaření s lesy není zcela běžné. Mají sice svého zákonného majitele, spolu s lesními zvířaty jsou ale v zákoně vedeny jako národní bohatství. Jako takovému jim tedy stát přiznal právo na speciální ochranu a ustavil lesní a myslivecké stráže (u rybníků a v chráněných oblastech působí i rybářské stráže a stráže přírody). Jde o osoby určené okresním úřadem a vybavené průkazem, které chodí po lese, lukách nebo kolem rybníků a hlídají, co se v přírodě děje. Stát si tím vlastně ulehčuje práci: členové stráží pracují zadarmo a suplují četníky, kteří dříve sloužili v každé obci a hlídali i její okolí.Především v případě lesáků, ale i u stráží v chráněné přírodě má toto poslání svoji logiku. Je totiž v zájmu samotných majitelů, aby jim někdo odlehlé a těžko přístupné majetky neničil: aby nejezdil do lesa autem (což dnes zlenivělí houbaři a borůvkáři dělají téměř běžně), nevyvážel mezi…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte