Kdyby se například ve Velké Británii či Německu vystřídali za rok a půl čtyři premiéři, hovořilo by se o hluboké krizi moci. V Rusku se z takového tempa již stává rituál. Po Černomyrdinovi, Kirijenkovi a Primakovovi opustil čelo vlády po pouhých třech měsících v úřadě i Sergej Stěpašin. Kde hledat příčiny a souvislosti?

Stěpašin a Dagestán

Minulý týden poznamenaly Rusko dvě události, jež spolu souvisejí více, než bychom si mohli myslet. Tou první bylo právě „neočekávané“ odvolání Stěpašina a jeho nahrazení Vladimírem Putinem. Tou druhou pak aktivita islamistických rebelů v severokavkazském Dagestánu.Na rozdíl od předchozích personálních rošád tentokrát označil prezident Jelcin fyziognomicky nepříliš výrazného Putina za „následníka trůnu“, a tím i za svého „koně“ pro prezidentské volby roku 2000. Dlužno říci, že tytéž spekulace, navíc zřejmě přiživované samotným Kremlem, kolovaly i o Stěpašinovi. Stěpašin, stejně jako jeho předchůdce Primakov, byl nucen dementovat „zaručené“ zprávy o tom, že hodlá kandidovat na úřad hlavy státu.Změny se již staly tradicí éry „jelcinokracie“, či spíše vlády jeho „rodiny“ nebo „domácího politbyra“. Překvapují tak málo, že USA nyní reagovaly jen diplomaticky korektním prohlášením: jsou připraveny ke spolupráci s další ruskou vládou. Přitom je zřejmé, že Rusku tyto změny nepřidávají ani na stabilitě, ani na serióznosti. Významnější než samy změny je však zřejmě skutečnost, kdo je kým zaměňován. Zde musíme konstatovat…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte