Ministr průmyslu Miroslav Grégr dokončil svůj dlouho slibovaný plán na záchranu českého průmyslu. Podle očekávání je dostatečně zajímavý a kontroverzní, aby se stal předmětem žhavé diskuse. První zvláštností je už fakt, že plán není možné získat na ministerstvu průmyslu, ale pouze od vysokých státních úředníků, průmyslníků či odborářů, kterým ho Grégr „neoficiálně“ poslal.

Pomáhat za každou cenu

Nejpozoruhodnější na celém Grégrově plánu je jeho jazyk. Již kvůli jazyku samotnému musíme ale slavnému plánu přát vše nejhorší. V prvním odstavci spisku pod názvem Cíl programu se totiž praví: „Základním cílem navrhovaného Programu restrukturalizace a revitalizace průmyslových podniků v dočasných nesnázích, formou aktivní pomoci, při realizaci jejich restrukturalizačních projektů prostřednictvím bank.“ Cože? Rozuměl čtenář dobře? Nechybí tam něco? Možná sloveso. Zpráva skutečně používá tak strašné výrazy, že se nelze sekretářce divit, že v hrůze či snad nebetyčné nudě zapomněla na přísudek. Nebo na něj zapomněl již sám Grégr. Představme si zasedání Zemanova kabinetu. Ministři zírají na první věty revolučního plánu, na který čekali dlouhé měsíce. Tak co je vlastně cílem?Pomineme-li jazykovou stránku, je Grégrův plán nakonec přece jen méně strašidelný než ministrovy rozhovory v novinách či v televizi. Žádné vyzbrojování armád NATO českým průmyslem, žádné kanály Odra - Labe - Dunaj, žádné nové jaderné elektrárny a podobné megalomanské výlevy. Jde v zásadě…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte