V Belgii sice sídlí Evropská unie a hlavní štáb NATO, země však v posledních letech upoutává světovou veřejnost spíše řadou skandálů, které překvapují svou pestrostí i rozsahem. Připomeňme si: korupční aféra s nákupem italských vrtulníků Agusta, vražda předáka socialistů v Lutychu, krvavé řádění „brabantských šílenců“ při přepadech supermarketů, perverzní pedofil Dutroux či v posledních týdnech kuřata kontaminovaná dioxinem a záhada s belgickou Coca Colou. A dalo by se pokračovat. Na malou, desetimilionovou zemi je toho vskutku víc než dost, a nelze se proto vyhnout otázce, zda na Belgičanech neulpívá jakési záhadné prokletí.

Belgické specifikum

Což o to, občasným skandálům se nevyhne žádná otevřená společnost. Střílí se ve španělském Baskicku. Bomby vybuchují i ve Velké Británii nebo na Korsice. Korupce je trnem v oku demokracii snad všude na světě. A rovněž perverzní pedofilové nejsou výlučností Belgického království. Jenomže asi nikde nezasahují skandály tolik různých oblastí společenského života v tak pravidelných intervalech.Do určité míry lze za belgickou výjimku považovat skutečnost, že i v „obyčejných“ kriminálních nebo sexuálních případech odhalí vyšetřování často úzké napojení pachatelů na obskurní sítě, které jako mor rozežírají hlavní státní instituce. Tak například nepochopitelné vraždění brabantských lupičů při přepadech nákupních center v 80. letech získalo určitou logiku, když se ukázalo, že byli manipulováni extremistickou…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte