Dánskou „chartu filmové čistoty“ Dogma 95 donedávna zastupoval pouze film Idioti Larse von Triera, představený také na loňském festivalu v Karlových Varech. Do běžné distribuce nyní vstoupila díla dalších dvou ze čtyř signatářů. Oba filmy, Rodinná oslava Thomase Vintenberga a Mifune Sorena Kragh-Jacobsena, sice jasně předčí mimořádně špatné Idioty, přesto však potvrzují, že Dogma 95 je zatím přitažlivější na papíře. Na plátně je zajímavé hlavně technikou kopírování z videozáznamu na filmový formát.

Boj se stativem

Jádrem problému je bezpochyby nová podoba starého střetu evropské ideologie a americké ekonomie. Tvůrčí omezení, definovaná pravidly Dogmatu, odpovídají ekonomickým omezením jednoho z malých národních trhů, který je nesouměřitelný s celosvětovým hollywoodským trhem filmů. Dogma je pokusem využít národního jazyka a filmu jako strategie namířené proti „globalizaci“. Výslovně nařízené vepsání filmu do režisérova sociálního prostředí a zákaz žánrových snímků jsou dvěma zbraněmi „lokalizace“, promítnutými skrze slib chudoby do předepsaných omezení technických. Je přitom zcela lhostejné, bereme-li literu Dogmatu vážně, nebo nevážně, jak to ostatně činí sám Lars von Trier, jehož nový, právě natáčený film má ostatně rozpočet odpovídající půlmiliardě českých korun. Důležité je hlavně to, že Dogma zatím svých omezení neumí využít.Po stránce formální máme co činit především s užíváním kamery v ruce a s kontaktním zvukem. Kamera se v Rodinné…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte