Před rokem Indie a Pákistán rozšířily světový jaderný klub, když krátce po sobě odpálily své testovací hlavice, a mezi oběma zeměmi silně zajiskřilo. Před čtyřmi měsíci se naopak poprvé po deseti letech setkali premiéři obou států a vše jako by se obrátilo (Respekt č. 10/99). Před pár týdny na sebe indické a pákistánské jednotky začaly střílet. Proč se kyvadlo tak rychle zhouplo? Příčinou je Kašmír.Nebýt Kašmíru, zarytá nevraživost mezi Indií a Pákistánem by už dávno zmizela v propadlišti dějin, soudí mnozí znalci poměrů na indickém subkontinentu. Je na tom hodně pravdy. Právě na tvrdosti kašmírského problému si vylámaly zuby dosud všechny sebelépe míněné snahy o sblížení obou jihoasijských gigantů. Kašmír znamená pro obě země zatím nepřekročitelnou hráz, záležitost stejně symbolickou, emotivní a nepoddajnou jako Jeruzalém pro Židy a Araby.

Už přes 50 let

Zálusk na celý Kašmír mají obě strany již od roku 1947, kdy po rozpadu Britské Indie problém vyvřel. Po dvou válkách, jež spolu oba sousedé svedli, zůstává citlivá oblast rozdělena linií příměří na pákistánskou a indickou část.Právě Kašmír je stěžejním důvodem již půl století trvajícího vzájemného řinčení zbraněmi, které loni v květnu vyvrcholilo hlubokou krizí, vyvolanou jadernými testy obou rivalů. „Obě země zůstávají rukojmími sporu o Kašmír. Bez rozetnutí tohoto gordického uzlu se nelze pohnout z místa,“ tvrdí Surdžit Mansingh,…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte