I když to tak na první pohled nevypadá, občané České republiky procházejí v těchto měsících přelomovým stadiem, které ovlivní jejich životy na řadu dalších let. Je totiž téměř stoprocentně jisté, že země na podzim obdrží od Evropské komise negativní hodnocení a pravděpodobně vypadne z elitní skupiny kandidátů na vstup do Unie. Tento fakt již připustilo několik členů vlády, prakticky celá opozice a podle průzkumů veřejného mínění si totéž myslí i šest z deseti zdejších občanů (STEM, duben/99). Co to pro nás znamená a jsou naši rozhádaní politici ještě schopni tomuto vývoji zabránit?

Tygr ztratil dech

Český ústup ze slávy nastal kolem roku 1997. Silácké výroky několika ekonomů o „východoevropském tygru“, přiživované Klausovým mýtem o veleúspěšné ekonomické reformě, se střetly s tvrdou realitou právě před dvěma lety: Česko obdrželo jako nový přidružený člen hodnocení kritizující špatnou státní správu, diskriminaci romské menšiny a špatné bankovnictví. Text samozřejmě obsahoval i zdvořilostní chválu, ale po premiantství byla veta.Následující hodnocení z léta 1998 dopadlo ještě podstatně hůř. Unie sice nestanovila žádné pořadí, pozorovatelé se ale shodli na tom, že z šesti nejžhavějších kandidátů udělalo Česko pro vstup do Unie za sledovaný rok nejméně a že naši pozici v peletonu zaujalo postsovětské Estonsko. Až do letošního jara měla perspektiva členství v EU kromě motivace k rychlé transformaci země, lákavé možnosti pracovat a studovat na Západě…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte