O Rumunsku se svého času hovořilo jako o kandidátovi na první vlnu rozšíření NATO. Když se do ní nedostalo, zavládlo v zemi zklamání. Jak se dnes Rumunsko - coby bezprostřední soused bombardované Jugoslávie - dívá na Alianci a na její kampaň proti Bělehradu? NATO na Rumuny působí spíše jako nejvýraznější symbol „Ameriky“ (či obecněji „Západu“) než jako vojensko-politická organizace. Kdyby válka v Kosovu propukla ještě před rokem a půl, Rumuni by akce NATO rozhodně podpořili. Dnes je však situace už zcela jiná.

Stát nade vše

V Ceaušescových dobách se v Rumunsku o Jugoslávii psalo a mluvilo velmi málo. Podobně vypadala situace i po roce 1989, kdy se sdělovací prostředky, stejně jako politické elity, orientovaly prakticky výlučně dvěma směry: na to, co se děje v zemi samotné, a na to, co se děje na Západě - v Paříži, Londýně, New Yorku. Sousední země včetně Jugoslávie figurovaly pouze na okraji. Výsledkem bylo, že sérii válek, které léta zmítají územím bývalé Jugoslávie, věnovali Rumuni zhruba tolik pozornosti jako střetům Hutuů a Tutsiů. Jakkoli to tedy zní paradoxně, o tom, co se v uplynulých letech dělo na území Jugoslávie, o Miloševičově agresivním nacionalismu, o etnických čistkách spojených s jeho jménem atd., ví průměrný Rumun méně než obyvatel Německa či Francie. O to těžší je v této chvíli přesvědčit jej o smysluplnosti akcí NATO. Navíc většina Rumunů jsou pravoslavní a jeden z nejzávažnějších střetů, jež po roce 1989 rozdírají Rumunsko,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte