Před deseti lety zaplavily střed Pekingu statisíce demonstrantů, kteří se na své vládě vehementně dožadovali demokratických reforem. Terčem jejich náporu se po vyhlášení stanného práva stal zejména Li Pcheng, tehdy běžně zobrazovaný s hitlerovským knírkem a hákovým křížem. Čínský komunistický režim se otřásal v základech.

Demokracie a nacionalismus

Po deseti letech zaplavily střed Pekingu demonstranti znovu. Nepřišli truchlit za své mrtvé z Tchien-an-men, ale za tři čínské novináře zabité v Bělehradu. Demonstrace podněcovala a organizovala tatáž vláda, proti níž se bouřili v roce 1989. Hitlerovský knírek si tentokrát vysloužil americký prezident Bill Clinton, zatímco Li Pcheng stojí v čele „lidových zástupců“, údajně reprezentujících vůli čínského lidu.Po potlačení demonstrací v roce 1989 armádou byli lidé v Číně i v zahraničí přesvědčeni, že touhu po demokracii nelze udusit silou a že si režim masakrem na Tchien-an-men jenom prodloužil život o několik málo dalších let, než se definitivně zhroutí. Po deseti letech je tento režim stále u moci, ale jeho „lid“ je - řečeno s Brechtem - jako vyměněný. Na rok 1989 jako kdyby zapomněl; místo toho se nechá hnát do nesmyslných demonstrací, které mají s jeho skutečnými zájmy pramálo společného.Tato proměna je pomníkem schopnosti čínské vlády manipulovat veřejným míněním. Její manévrovací prostor se poněkud zúžil - namísto někdejší pozitivní motivace masových kampaní jí nyní zbývají převážně již jen…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte