V sobotu volili lidovci v Českých Budějovicích předsedu a čtyři místopředsedy. Hned v prvním kole vyhrál rozdílem šedesáti hlasů Jan Kasal. Víc než jméno staronové lidovecké jedničky ovšem normálního občana zajímá vliv této volby na klíčovou otázku české současnosti: kdy u nás nastoupí většinová vláda s jasným programem. Dvě největší parlamentní strany se sice rády chlubí, jakou nám svou opoziční smlouvou zajistily stabilitu, ale nic takového necítí ani místní obyvatelé, ani zahraniční investoři. Proto se hledá buldozer na proražení čím dál bahnitější nehybnosti. Je jím Jan Kasal, nebo by jím byl spíš Cyril Svoboda?

Přehozené nálepky

Budějovický sjezd lidové strany měl šťávu už jen tím, že delegáti volili nejvyššího šéfa ze dvou kandidátů. To u nás v poslední době na stranických sešlostech nebývá zvykem. Přitom vybírat ze dvou je výhoda. Oba soupeři vědí, že o něco jde. Musí se snažit, musí vymyslet a nabídnout svůj scénář pro budoucnost. V dnešní české situaci (velkými stranami jištěná slabá vláda) byli lidovečtí soupeři posuzováni také podle schopnosti vyvolat změnu. Jan Kasal je spolustraníky vnímán jako pravičák, schopný člen aparátu, který se vyzná ve střevech strany i v komunální politice a byl by ochoten se dohodnout spíš s Klausem než se Zemanem. O Cyrilovi Svobodovi se před sjezdem soudilo, že tíhne doleva. V Českých Budějovicích a celé měsíce předtím se netajil snahou ukončit menšinové trápení sociálních demokratů, utvořit s nimi…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte